Pyszne śniadanko z kaszą jaglaną

Jagła to najstarsza i najzdrowsza kasza, przyrządzana z prosa. Posiada wiele cennych składników, a co najważniejsze jest bez glutenu. Dlatego polecana jest chorym na celiakie. Kasza jaglana odgrywa również ważną rolę w procesie odchudzania.


Dwa lata temu, kiedy rozpoczęłam mój proces odchudzania, włączyłam kasze jaglaną do mojej diety. Odstawiłam pieczywo, z którym było mi ciężko się pożegnać, ale jagła bardzo dobrze zastąpiła pyszne świeże bułeczki czy chlebek. Zamiana wyszła mi na korzyść, gdyż straciłam ponad 50 kg i bardzo polubiłam ten produkt. Co prawda moja dieta nie tylko opierała się na tym gatunku kaszy, ale na początku w głównej mierze ten produkt stosowałam do mojego obiadu, zamiast ziemniaków czy makaronu lub dwa razy w tygodniu robiłam sobie pyszne śniadanie na bazie kaszy jaglanej. Na temat mojego procesu odchudzania piszę w mojej książce „Psychologia odchudzania, czyli jak zdrowo i skutecznie schudnąć”, szczegóły na mojej stronie.

Ale do rzeczy. Na temat własności odżywczych kaszy jaglanej możecie się dowiedzieć w internecie. Natomiast Ja dla Was przygotowałam przepis na wyborne i lekkostrawne śniadanko z udziałem kaszy jaglanej. Na początek przepis na przyrządzenia kaszy jaglanej tak, aby nie była gorzka w smaku.
Jak przyrządzać kaszę jaglaną

Ten rodzaj kaszy nie cieszy się zbytnią sympatią, ze względu na lekki posmak gorczycy po jej ugotowaniu. Ale jest na to sposób. Przed gotowaniem należy kaszę jaglaną wymoczyć w wodzie. Kaszę jaglaną wrzucić do garnka, a następnie zalać zimną wodą tak, aby jej ilość była co najmniej dwa razy większa niż kaszy w garnku. Poczekać ok. 5 minut. Następnie łyżką stołową wymieszać kaszę kilka razy i odcedzić wodę. Pod wpływem mieszania z kaszy wytrąci się biały osad, trzeba go usunąć, wylewając wodę po mieszaniu. Ewentualnie jeszcze ją opłukać na sitku.
Zalać kasze ponownie świeżą wodą w ilości dwa razy większej niż ilość prosa jaglanego. Teraz już można gotować. Kasza gotuje się ok 10 minut na małym ogniu, podobnie jak ryż.
Po zagotowaniu jest już gotowa do spożycia. Smacznego !!!
Pyszne jaglane śniadanko- na słodko
Składniki:
– kasza jaglana 60 gr
– jabłko
– żurawina suszona
– orzechy np. włoskie, migdały lub laskowe
-miód
Ugotować ok 60 gr. Kaszy jaglanej. I do ciepłej strawy dodać łyżkę miodu. Wymieszać z ciepłą kaszą. Jabłko pokroić w kostkę i dodać do kaszy. Do smaku dodajemy pozostałe składniki i mieszamy wszystko razem. Smacznego
Kasza Jaglana dietetycznie
Składniki
– Kasza Jaglana 60 gr
– jabłko pokrojone na kostkę
– Jogurt naturalny ( najlepiej 0%)
– szczypta cynamonu
Jabłko wymieszać z zagotowaną kasza jaglaną, a następnie zalać jogurtem i posypać cynamonem. Smacznego.
Latem kasze jaglaną można przyrządzać z truskawkami, malinami lub innymi sezonowymi owocami.
Bardzo zdrowy, lekkostrawny i dietetyczny posiłek, który doskonale syci nasz żołądek.