Sól fakty i mity

O soli można napisać prawdziwy list pochwalny. Oczyszcza z toksyn, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, niszczy zarazki i leczy różne dolegliwości. Gdyby nie sól człowiek miałby problem z trawieniem prawie wszystkiego  i nie przyswajałby składników odżywczych. Gdyby nie sól, organizm nie umiałby utrzymać  odpowiedniej ilości wody w naczyniach krwionośnych, tkankach i komórkach.

Używana zewnętrznie, nie wysusza ciała. Przeciwnie, wiąże wodę, a więc nawilża, ujędrnia i wygładza.

Sól pochodzącą z kopalni, solankowych źródeł, nielicznych jeszcze czystych mórz  czy himalajska to mieszanka przeróżnych, najzdrowszych i znakomicie przyswajalnych minerałów. Są w niej m.in. chlorek sodu, magnezu, siarczany, węglany,  bromki, a nawet śladowe ilości złota, które odmładzają skórę. Wiele z tych substancji zabija bakterie, wirusy i grzyby. To dlatego słona woda ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne i antygrzybicze. Sól dostarcza tych cennych elementów, „wpychając je” w głąb skóry.

O ile sól używana zewnętrznie jest prawdziwym dobrodziejstwem dla ciała, o tyle z soleniem potraw nie należy przesadzać,  jeśli ktoś żywi się głównie produktami przetworzonymi, bo te  zawierają i tak dużo soli rafinowanej w kombinacji z innymi chemicznymi substancjami takimi jak fluor, jodek potasu, pochodne aluminium i substancje wybielające. Duża ilość soli znajduje się także w mieszankach przypraw, dlatego przygotowując domowe potrawy, zdecydowanie lepiej jest używać naturalnych przypraw, ziół i soli nierafinowanej. Rafinowana, biała sól kuchenna to obok cukru i białej mąki jedna z tak zwanych białych śmierci.

Najważniejszy jest umiar, ponieważ szkodzi zarówno jej brak i nadmiar.

Duży  niedobór może spowodować odwodnienie,  osłabienie, apatię i zwiększyć podatność na stres. Wywołuje bóle głowy, mięsni  i zakłóca pracę serca.  Dzienne zapotrzebowanie organizmu to trzy łyżeczki. Przekroczenie tej ilości  spowoduje nadmiar sodu w organizmie, co może z kolei podwyższyć ciśnienie krwi , podrażnić żołądek czy zakłócić prace nerek.

Jak działa sól

 • Jest „paliwem” dla układu nerwowego
  • Reguluje tempo uderzeń serca
  • Równoważy poziom cukru we krwi
  • Wspomaga przyswajanie składników odżywczych przez ścianki jelita
  • Ułatwia oczyszczanie płuc i nosa w czasie infekcji
  • Pomaga wałczyć z alergią
  • Zapobiega wytwarzaniu nadmiaru śliny
  • Zapobiega bezsenności

 

Zalety kąpieli z solą

Półgodzinna kąpiel solankowa w wannie oczyszcza skórę i poprawia samopoczucie. W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć ucieka ze skóry, solanka wytwarza na niej płaszcz ochronny. Minerały wnikają do wnętrza naskórka, u uciekają z niej toksyny.

Wybierz najlepszą sól  dla siebie:

Z morza martwego
Leczy alergie, łuszczycę, trądzik, egzemę, łagodzi drobne podrażnienia i stany zapalne. Głęboko oczyszcza.
Kamienna
Łagodzi bóle mięśni i stawów,  reumatyzm, trądzik, egzemy, bolesne miesiączki, pobudza krążenie krwi.
Bocheńska
Odżywia skórę, rozluźnia mięśnie. Wdychanie soli bocheńskiej ze względu na zawartość jodu, wpływa korzystnie na tarczycę.
Ciechocińska
Pomaga szybciej dojść do siebie po złamaniach i zwichnięciach,  łagodzi nerwobóle, gościec, zmniejsza nadciśnienie i nadmierną potliwość.
Iwonicka
Wzmacnia i uodparnia skórę na czynniki alergiczne, zmniejsza krwiaki i obrzęki, dolegliwości bólowe, przewlekły gościec,  zapalenie korzonków i przydatków.
Borowinowa
Działa przeciwzapalnie, leczy choroby zwyrodnieniowe, reumatyzm, łagodzi bóle mięśni,  stawów, kręgosłupa, zmniejsza obrzęki stawów.
Kłodawska
Odpręża, zalecana przy przemęczeniu i nerwicach,  leczy choroby skóry, tarczycy, stabilizuje ciśnienie.
Epsom
Wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego łagodnie obniżając ciśnienie krwi, chroni przed zawałem serca i chorobami naczyń krwionośnych. Łagodzi skutki stresu: rozdrażnienie, niepokój, trudności z zasypianiem. Wspomaga koncentrację, uśmierza bóle napięciowe, rozluźnia i regeneruje mięśnie, niwelując zakwasy i przykurcze.
Himalajska
Oczyszcza organizm z toksyn, zawarte w niej substancje mineralne i aniony z łatwością przenikają przez skórę. Łagodzi reumatyzm i choroby stawów, skóry, schorzenia ginekologiczne, infekcje, podrażnienia.

Do kąpieli można dodać samej soli lub samemu przygotowywać także mieszanki w dowolnych kombinacjach  – łącząc np. sól uzdrowiskową i kamienną, dodając sodę oczyszczoną zioła np. lawenda i olejki zapachowe

Klasyczna sól  kąpielowa
Wymieszać szklankę soli morskiej z ½ szklanki wybranej soli uzdrowiskowej z ½ łyżeczki płynnej gliceryny. Zamknąć szczelnie w słoiczku. Do kąpieli dodawać 2-3 łyżeczki.

Pomarańczowy relaks
Wymieszać 2 szklanki soli kamiennej z 1 szklanką sody oczyszczonej i 10 kroplami olejku pomarańczowego. Do kąpieli dodawać 2 garście mieszanki.

Rozgrzewająco-relaksująca
1 szklanka soli morskiej, 1 szklanka sody oczyszczonej, 3 krople olejku sosnowego, 2 krople olejku cynamonowego, 2 łyżki płynnej gliceryny.  Do kąpieli dodawać 2-3 łyżki mieszanki.

Przyjemny detoks
Usuwa nawet metale ciężkie LINK

A wiec nie bójmy się prawdziwej  dobrej soli, korzystajmy z jej dobrodziejstw.  Nie na darmo w czasach, kiedy jeszcze nie było przemysłu wraz z całą otoczka marketingowo-biznesowo-propagandową sól  była na wagę złota. Prawdziwa sól.

Do dziś zachowały się niektóre rytuały związane z tym życiodajnym minerałem jako symbolem niezniszczalności, świeżości, która się nie psuje i chroni przed zepsuciem, oczyszczenia. Chociażby wkładanie dziecku do buzi szczyptę soli  podczas chrztu, witanie nowożeńców chlebem i solą, wkładanie do koszyczka ze święconką, obmywanie dziecka po narodzinach wodą z solą .

A na koniec ciekawostka ze świata zwierząt

Pierwsze, co farmer robi, to wykłada bloczki soli dając  swoim zwierzętom do nich wolny dostęp, by zdrowo rosły i nie chorowały – a te jak widać  zgodnie z instynktem chętnie korzystają.

Źródło: http://sekrety-zdrowia.org/fakty-i-mity-na-temat-soli/