Przepis na masło kokosowe

Orzech kokosowy posiada wiele właściwości zdrowotnych. W jego składzie znajdują się kwasy tłuszczowe, które m.in. przyśpieszają przemianę materii. Produkt ten jest polecany w dietach odchudzających. Zawiera również wiele substancji odżywczych.

Miąższ kokosa jest bogaty w błonnik, potas, magnez oraz fosfor. Zawiera również kwas foliowy oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Nie są to jednak kwasy tłuszczowe typowe dla większości produktów zwierzęcych, które głównie podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Kwasy te to trój glicerydy długołańcuchowe (MCT), które są metabolizowane w inny sposób. W związku z tym ich cząsteczki są mniejsze, a proces ich metabolizmu krótszy. Nie wymagają obecności enzymów trawiennych. MCT omijają komórki tłuszczowe z przewodu pokarmowego i nie są magazynowane w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego orzech kokosowy zalecany jest m.in. dla osób dbających o wagę oraz w profilaktyce leczenia schorzeń tarczycy.

Przepis na masło kokosowe domowej roboty

Masło kokosowe to zdrowy dodatek do chleba, deserów oraz kosmetyków. Można je zrobić samodzielnie tylko z jednego składnika.

  1. Suszone i niesłodzone wiórki kokosowe umieścić w misie robota kuchennego. 3 szklanki wiórek kokosowych wystarczą na nieco więcej niż szklanka masła kokosowego.
  2. Robota ustaw na maksymalną prędkość i miksuj ok. 10-15 minut. Czas miksowania zależy od konsystencji jaką chcesz uzyskać masła. Na początku uzyskasz suchą papkę, ale podczas dalszego miksowania stanie się ona bardziej płynna.

Gotowe masło jest gęste i kremowe. Ma słodki i nieco orzechowy smak. Nie trzeba go przechowywać w lodówce. W niskich temperaturach dość szybko twardnieje i aby je zmiękczyć należy włożyć do miseczki z gorącą wodą na 2 minuty.