Kręgi kamienne w Węsiorach

Węsiory- wioska w gminie Sulęczyno położona wśród pięknych jezior pojezierza kaszubskiego. Miejscowość ta słynie nie tylko z pięknej okolicy i bogatej przyrody, ale i z kamiennych kręgów i kurhanów, skrywających w sobie wiele magii i tajemnic.

Cmentarzysko to jest położone na mocno pofałdowanej morenie w odległości ok. 1.5 km na południe od wsi na północnym brzegu jeziora Długiego. Obiekt znany jest od 1938 r., kiedy etnograf – amator G. Petsch opublikował artykuł omawiający legendy i podania ludowe z nim związane. W latach 1955 – 1963 przeprowadzono prace wykopaliskowe przez zespół Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego kierowany przez J. Kmiecińskiego. Badania te doprowadziły do prawie całkowitego rozpoznania cmentarzyska. Rozkopano i następnie zrekonstruowano 20 kurhanów o konstrukcji kamienno – ziemnej, zbadano także 3 lub 4 kręgi kamienne i znaleziono ogółem 110 grobów.

Aby dojechać do samego cmentarzyska trzeba ominąć wioskę i udać się w głąb lasu. Wśród drzew w głębokiej głuszy znajdują się kompleksy kamiennych kręgów oraz nasypy kurhanów z głazami, będące typowymi grobowcami. Kamienne kręgi były miejscami pogańskich kultów, ale i nie tylko. Jak sama Anastazja mówiła tego typu obiekty służyły, jako miejsca spotkań starszyzny plemiennej, na których zapadały ważne decyzje. W starożytnych plemionach wierzono, iż dusze przodków są wśród nich i pomagają im w podjęciu ważnych decyzji. Rada starszych zbierała się nad grobowcami, tworzyła krąg, medytowała, wsłuchiwała się w głosy kurhanów. Czekała na inspiracje od mędrców za grobu.

Czy usytuowanie samych kręgów było przypadkowe ? Otóż nie. Tego typu kompleksy powstawały na tzw. miejscach mocy. Co dawało im wyższą hierarchię wśród innych grobowców.   W tych kamiennych kręgach skupiona jest energia, którą pojechałam osobiści zbadać.  Największą moc tego miejsca można odczuć podczas równonocy wiosenno-letniej lub jesienno-letniej. Wtedy to przyjeżdżają tam grupy, aby wspólnie medytować w kręgach.

Krąg strażnik

wp_20160908_10_46_20_proGłównym i najsilniejszym energetycznie obiektem jest krąg strażnik. Składa się on z kompleksu kamieni otoczaków o różnej wielkości, ułożonych w kształcie okręgu. Pulsar tak bym nazwała bardzo silną energię biegnącą od czakramu/pulsaru do góry. Energia w kolorze żółtym w formie walca, przechodzi przez całe ciało człowieka zasilając czakry i przez czakrę korony biegnie do góry.  W tym miejscu poczułam bardzo silne wibracje ziemi i obiektu pod ziemią, stanowiącego centrum zasilania tego miejsca. Wszystkie kamienie usytuowane w pobliżu strażnika pulsują tą energią. Oczywiście jak oddalam się od strażnika energia się zmienia i przechodzi w bardziej prostą zasilaną z ziemi.

Krąg spotkań

wp_20160908_10_34_58_pro

Krąg piąty zwany elektra to typowy krąg kamieni, a w środku trzy głazy o zróżnicowanej wielkości. Dotknęłam dwa z nich, stojące w kręgu obok siebie i poczułam promienie energii rozchodzące się po ciele i skupiające się w mojej głowie. To jakby promienie energii bezpośrednio z ziemi łączyły się na poziomie między trzecim okiem a koroną, a następnie po rozwidleniu unosiły się prosto do nieba. Kolory fiolet, róż. Podobnie było w kręgu czwartym. Czwarty krąg to jeden głaz w okręgu pulsujących kamieni. W samym środku wyczuwa się energię skupiającą się na wysokości czakry trzeciego oka, która w postaci rozwidlenia leci prosto do góry. Odcienie fioletu i indygo.

Taigete

wp_20160908_11_38_11_pro

Krąg 6 to mały niepozory kamień. Bardzo ciekawy obiekt. Kiedy usiadłam na tym kamieniu poczułam bardzo mocną energię spiralną. Biało-żółte promienie w postaci spirali prawoskrętnej unoszą się do góry. Przechodzą przez kręgosłup, zasilając główny ciąg energetyczny ciała ludzkiego.

Inne kompleksy kręgów nie są szczegółowo zbadane i opisane. Większość z nich stanowi niedokończone i bliżej nieokreślone formy. System kręgów kamiennych ciągnie się wzdłuż linii ciągnącej się do jeziora Długie, stanowiąc swego rodzaju rozgałęzienia. Wielkości kręgów są bardzo zróżnicowane i trudno powiedzieć czy ma to wpływ na przepływy energii.