Czy pieniądze mogą łączyć ludzi

Co zrobić żeby być bogatym- takie pytanie zadają sobie miliony ludzi na świecie. Pieniądze stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Każdy mi przyzna rację, że my jako istoty duchowe ale też materialne potrzebujemy pieniędzy, aby funkcjonować w materialnym świecie naszej cywilizacji.

Nasz stosunek do pieniędzy

Jednak większość z nas nie posiada ich w nadmiarze, a raczej w takiej ilości jaką by sobie życzyła. Wertując strony internetowe związane z tematyką finansową, trafiłam na dość ciekawy artykuł na temat postrzegania ludzi bogatych przez przeciętnego Kowalskiego. Otóż dla biednych i przeciętnie zamożnych pieniądze są źródłem wszelkiego zła. Dla bogatych zaś źródłem zła jest ubóstwo. Jak sam autor pisze: „Przeciętna osoba na skutek prania mózgu wierzy, że bogaci ludzie albo mają farta albo są nieuczciwi”. Generalnie od dziecka bezpośrednio od naszych bliskich otrzymujemy wiele niepochlebnych uwag na temat pieniędzy i ich zdobywania. Co niestety przedkłada się na nasze życie dorosłe. Często ciężko pracujemy, aby je zarobić i to w środowisku, które wręcz pokazuje nam, do jakiego stopnia człowiek może się upokorzyć i zatracić swoje sumienie dla złotego cielca. Ludzie dla pieniędzy potrafią zdobyć się na najbardziej haniebne czyny. Dla wielu pieniądze stały się nadrzędnym celem życiowym, dla którego człowiek, jako istota rozumna nie stanowi żadnej wartości. Patrząc na naszą cywilizację widzimy jak one dzielą ludzi, są źródłem wszelkiego konfliktu na poziomie ogólnoświatowym jak i w naszym własnym indywidualnym otoczeniu.

Dlaczego pieniądze nas dzielą

Większość z nas ma wkodowany program, że środki finansowe są źródłem wszelkiego zła, nieporozumień i sporów między ludźmi. Stały się synonimem wszystkiego tego co dzieli nas a nie łączy, a z drugiej zaś strony są najbardziej pożądanym przedmiotem przez praktycznie 90 % społeczeństwa.  Czyż to nie ironia ? A tak naprawdę to nie one same w sobie są źródłem problemu, ale nasz sposób myślenia i zapatrywania się na aspekt finansowy. I tutaj właśnie pojawia się konkluzja: „Zmień sposób myślenia na temat pieniędzy”. No właśnie i to jest sedno naszego problemu.

Czy pieniądze mogą łączyć ludzi

Od kilkudziesięciu lat w naszym kraju funkcjonują programy biznesowe, działające na zasadzie marketingu mlm, piramidy czy inwestycyjne. Miałam przyjemność zapoznać się z metodami pracy oraz działania ludzi w takich projektach. Przyglądając się ich strategii doszłam do kilku ciekawych wniosków:

  1. Ludzie w takich programach pomagają sobie wzajemnie zarabiać pieniądze. Na spotkaniach czy w indywidualnych rozmowach jeden drugiemu udziela wskazówek i informacji jak ma osiągnąć swój cel. Zakładają serwisy społecznościowe, fora internetowe, żeby tam dzielić się wiedzą, swoim doświadczeniem, aby wspomóc innych.
  2. W projektach tych jest pełna współpraca i świadomość osiągnięcia wspólnego celu. Nie ma tutaj lepszych czy gorszych. Każdy niezależnie, na jakim szczeblu hierarchii w danym momencie znajduje się w tym systemie, traktowany jest jako człowiek, który ma w sobie umiejętności i potencjał do zrealizowania swojego sukcesu, a tym samym przyczynić się do wspólnego sukcesu grupy. W tym celu ludzie współpracują ze sobą wzajemnie, tworząc grupy osiągające zakładany plan.
  3. Wsparcie psychiczne w działaniu dla realizacji wspólnych planów. Ludzie wspierają się i dodają sobie tzw. ducha zrealizowania swoich dążeń. Mottem przewodnim tych programów jest:

 

Ja mam moc i siłę… Ty masz moc i siłę…. My wszyscy mamy moc i siłę…. do osiągnięcia wolności finansowej.

I co najważniejsze:

W tych programach nie liczy się sam pieniądz, a człowiek i to co zrobił dla samego siebie

Poprzez pracę w takich programach ludzie zmieniają swoją psychikę i charakter. Wykonują pracę nie tylko na planie typowo biznesowym, ale też dla samych siebie. Dokonują nieraz rzeczy dotąd dla nich niemożliwych, a tym samym poznają samych siebie od zupełnie innej strony. Działanie w grupie powoduje zmianę ich spojrzenia na siebie oraz świat. Przełamują swoje blokady i ograniczenia, zrywają z powszechnie uznanymi stereotypami, odkrywają w sobie dotąd nieznane talenty i umiejętności. Uznają siebie, jako istoty potrzebne, pewne siebie, przebojowe, a więc w pełni wartościowe i kochane. Nie ma dla nich żadnych barier i ograniczeń w stosunku do własnego Ja. Podnoszą swoją wartość w obliczu samych siebie i świata. Czują się w pełni kreatorami własnego życia a nie ofiarami. Pod wpływem współpracowników ludzie działający w takich systemach zmieniają diametralnie swój światopogląd na temat pieniędzy i zarabiania. A co najistotniejsze w tym wszystkim patrzą na innych, jako na osoby, które też mają w sobie potencjał do wykreowania swojej lepszej rzeczywistości. Nie ma tutaj konkurencji, podcinania sobie skrzydeł, zawiści czy zazdrości. Każdy z nich traktuje drugiego człowieka ze zrozumieniem i życzliwością.

W taki właśnie sposób pieniądze mogą przyczynić się do budowy nie tylko strategii realizacji wspólnego założonego planu czy projektu, ale też przyczynić się do samorozwoju osobowości ludzkiej. Poprzez tego typu systemy ludzie uczą się współpracować ze sobą, kochać siebie i innych oraz cieszyć się w pełni otaczającą ich rzeczywistością.

Od Autora

Drogi czytelniku;

Nie traktuj tego artykułu jako sponsorowanego, który ma przekonać ludzi do tego typu systemów zarobkowania. Wiem, że bardzo wielu ludzi negatywnie jest nastawionych do programów mlm, piramidy czy inwestowania i pomnażania pieniędzy. Wnioski i wypowiedzi tutaj zawarte przedstawiają moje własne spostrzeżenie i nikogo nie zachęcam do brania udziału oraz pracowania w tego typu projektach. Jeżeli tego nie czujesz, że jest to twoja droga zawodowa- szukaj swojej własnej. Celem mojego artykułu było przedstawienie, że MOŻNA łączyć zarabianie pieniędzy z ludźmi we wspólnej współpracy na rzecz wspólnego dobra i sukcesu. A akurat tego typu systemy były tego najlepszym przykładem. Możemy szukać innych rozwiązań, bo jest ich bardzo wiele, które dadzą te same efekty i zbliżą ludzi do siebie, a nie ich podzielą. Być może wielu z was ten artykuł zainspiruje do innego spojrzenia na swoją pracę lub swoich pracowników i pomoże w dokonaniu pewnych zmian w  ideologii postępowania w swoim życiu zawodowym.