Wątroba i jej oczyszczanie

Wątroba jest organem, który zmaga się w naszym organizmie z wszelkiego rodzaju toksynami. Ona przejmuje rolę czyściciela trucizn, jakie dostarczamy naszemu organizmowi i stanowi swego rodzaju barierę ochronną. Dlatego jest najbardziej obciążonym i czułym organem.

Kamienie na wątrobie

Ten organ najbardziej reaguje na nasze emocje i przejmuje je na siebie. Takie uczucia jak gniew, stres, frustracja, agresja, niewyrażone i stłumione emocje, wytrwałość kumulują się właśnie w wątrobie. Dodatkowo zła dieta, niezdrowy tryb życia powodują, że ten organ nosi w sobie wszelkiego rodzaju złogi w postaci kamieni cholesterolowych, uwapnionych i półuwapnionych. Kamienie te mają różne kształty i wielkości.

Wątroba zatkana kamieniami powoduje nasze złe poczucie emocjonalne, brak energii, zmęczenie, a także wywołuje choroby. Często nawet nie wiesz dlaczego łatwo wybuchasz gniewem, jesteś sfrustrowany lub zachowujesz się agresywnie. Kamienie uciskające od środka na wątrobę powodują właśnie takie stany. A mogą być ich setki  tysiące od wielkości piasku, żwiru do wielkości pięści. Latami gromadzą się i zatruwają organizm. Ludzie przewlekle chorzy mogą mieć kilkanaście tysięcy takich kamieni, które zaburzają jej pracę oraz innych organów.

Wątroba, jako centrum metaboliczne organizmu ma wpływ na wszystkie organy ciała, tym samym wywołując takie schorzenia jak:

 • Choroby układu trawienia
  •    Choroby stawów i kości
  •    Choroby układu krążenia
  •    Choroby skóry
  •    Choroby układu oddechowego
  •    Choroby układu moczowego i rozrodczego
  •    Choroby układu nerwowego

Dysfunkcja wątroby przyczynia się do

– trudności w koncentracji
– ospałości
– powoduje nawracające przeziębienia i grypę
– wzdęcia
– choroba Crohna
– wrzodziejące zapalenie jelita grubego
– syndrom wrażliwych jelit (IBS)
– ból ze strony żołądka i wątroby
– anemia
– objawy niedoboru (np. witamin)

Dlatego tak istotną sprawą jest cykliczne oczyszczanie wątroby.

Metoda oczyszczania wątroby

Metodę tą opracował Andreas Moritz. Przygotowanie do oczyszczania trwa minimum 6 dni.

Składniki:

½ szklanki oleju z oliwek z pierwszego tłoczenia

2/3 szklanki soku z grajfruta

6 litrów soku jabłkowego naturalnego (bez żadnych substancji słodzących, ulepszających, konserwantów itp.)

Sól gorzka- siarczan magnezu (należy kupić w aptece)- 4 łyżki soli gorzkiej na 3 szklanki wody

Litrowy słoik

Etap 1:

Minimum  6 dni przed czyszczeniem przygotowujemy organizm. Proces jest całkowicie bezbolesny, jeśli przestrzegany jest plan przygotowania i oczyszczania. Jak we wszystkich oczyszczających technikach, najbardziej odpowiednim momentem jest okres od pełni do nowiu. Sam proces oczyszczania wątroby  najlepiej przeprowadzać w czasie weekendu, kiedy mamy wolny wieczór i przedpołudnie następnego dnia – sól gorzka  spowoduje wzmożone wydalanie, więc przebywanie w  miesjcu z wygodnym dostępem do toalety jest bardzo wskazane.

Przez 6 dni codziennie pijemy co najmniej litr (może być więcej) soku jabłkowego – albo świeżo wyciśniętego, albo naturalnego, NIE z koncentratu. Kwas jabłkowy ma właściwości zmiękczające dla kamieni, które przez lata tworzyły się i gromadziły w wątrobie i woreczku żółciowym, co uczyni wydalenie ich łagodnym i bezbolesnym. W trakcie tych 6 dni UNIKAMY  potraw chłodzących (lodów, mrożonek, zimnych napojów). Szczególnie wskazane są zupy, WYKLUCZENIE produktów pszenicznych, mlecznych i pochodzenia zwierzęcego. W tym okresie unikamy również suplementów (mogą za bardzo obciążyć nerki i wątrobę), lekarstw-o ile nie są one niezbędne.
Jak we wszystkich oczyszczających technikach, najbardziej odpowiednim momentem jest okres księżyca schodzącego, czyli po pełni do nowiu.

Etap 2

Dzień siódmy- dzień oczyszczania

Tego dnia zjadamy lekkie śniadanie, bez produktów obciążających wątrobę. Tego dnia jemy do 13:30. Po tej godzinie już nie pijemy i nie jemy. Można oczywiście pić wodę, ale nie w dużych ilościach.

CZYSZCZENIE:

Bardzo ważne jest przestrzeganie odstępów czasowych. Jeśli zaczniemy  oczyszczanie np. o 18.10, kolejne etapy również opóźniamy o 10 minut)

godzina 18:

Wypijamy 3/4 szklanki roztworu  soli gorzkiej.  Sól gorzka ma właściwości rozciągające dla traktów w wątrobie i woreczku żółciowym, dzięki czemu wydalanie kamieni będzie bezbolesne. Smak jest nieciekawy, można po wypiciu  wypłukać usta wodą , ale NIE POPIJAĆ!

godzina 20.00
Wypijamy kolejne 3/4 szklanki roztworu soli gorzkiej.

Mogą pojawić się  się luźne stolce, ta sól ma właściwości przeczyszczające.

godzina 21.45
z dokładnie umytych  grejpfrutów , wyciskamy sok i wlewamy do słoika.  Teraz jest czas na skorzystanie z toalety przed procesem czyszczenia.

godzina 22.00
stojąc(!!) koło swojego łóżka wlewamy 1/2 szklanki oliwy do słoika z sokiem z grejpfruta, zakręcamy  szczelnie i wstrząsamy energicznie, aż obie substancje się ze sobą połączą. Szybko odkręcamy słoik, wlewamy zawartość do kubka/szklanki i najlepiej na raz (!!) wypijamy mieszankę – można  przez rurkę, żeby ominąć kubki smakowe. Sok z grejpfruta zabija smak oliwy, który dla niektórych osób byłby nie do zniesienia. Jeśli mieszankę pijemy  na dwa razy,  to zakręcamy  słoik i wstrząsamy  raz jeszcze, zanim wypijemy  kolejną porcję.

NATYCHMIAST PO WYPICIU  kładziemy  się na łóżku z uniesioną lekko głową i NIE RUSZAMY SIĘ przez 20 minut. Jeśli to możliwe, NIE MÓWIMY.

Może nastąpić  wzmożona aktywność po prawej stronie brzucha lub nawet odczucie  przemieszczających się kamieni!  Sok jabłkowy i sól gorzka  sprawiły , że kamienie są miękkie, a trakty elastyczne, więc nie doświadczamy  ŻADNEGO bólu związanego z przemieszczającymi się kamieniami. Po 20 min.  najlepiej, jeśli nie będziemy  już wstawać (chyba że to bezwzględnie konieczne) do 6 rano. Można w łóżku poczytać lub po prostu zasnąć.

Uwaga: Jeśli w nocy obudzą nas mdłości to glęboko i spokojnie oddychamy z nadzieją na ponowne zaśnięcie.
RANO:

godzina: 6:00

wypijamy  3/4 szklanki  roztworu soli gorzkiej
odpoczywamy

godzina 8:00
wypijamy  ostatnie ¾  szklanki  roztworu soli gorzkiej

godzina 10:00
Można wypić  świeżo wyciśnięty sok z owoców, zjeść kawałek owocu i lekki posiłek. Najlepiej przez następne dwa dni jeść lekkie i wegetariańskie/wegańskie posiłki.

Od rana zaczniemy WYDALAĆ KAMIENIE . Większość będzie koloru zielonego (tylko żółć może im nadać taki kolor) lub jasno -żółtego – te są najmłodsze. Będą one utrzymywać się na powierzchni wody-to dzięki soku jabłkowemu stały się miękkie i lekkie. Niektóre z jasnych lub białych kamieni będą tonąc-to toksyny. Można też zauważyć wydalającą się „pianę” – zawiera ona miliony maleńkich ostro zakończonych kryształów cholesterolowych, które zazwyczaj zatykają kanaliki żółciowe – są one równie ważne do usunięcia jak i kamienie.
Kamienie okazują się być różnych kolorów i kształtów, a wychodzą nawet przez kilka dni po oczyszczaniu! Można się spodziewać dziesiątek, a nawet setek kamieni!

Po kilku dniach może się okazać, że wróciło zmęczenie i niestrawność, czyli stan, sprzed oczyszczania. Oznacza to, że część kamieni, które z sukcesem opuściły wątrobę, utknęło po drodze gdzieś w jelitach. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie płukania okrężnicy (colonic cleanse). Można to zrobić w profesjonalnych salonach lub w domu (np. zestawem, który podłącza się pod bieżącą wodę ewentualnie zestawem do wlewów dostępnym w aptekach).

CYKLICZNOŚĆ:
Należy zachować odstęp minimum 3 tygodni pomiędzy każdym oczyszczaniem (dwa tygodnie przerwy + tydzień przygotowania sokiem jabłkowym).
Aby móc mówić o sukcesie, konieczne jest przeprowadzenie 6-8 cykli. W przypadku alergii 8

Podsumowanie
Płukanie wątroby to dość obciążający proces dla tego organu. Dlatego po wykonaniu takiego oczyszczania warto zadbać o odpowiednie suplementy i zioła wspomagające regenerację wątroby. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w ostropest plamisty, wspomagający prace tego narządu. W Internecie znalazłam mieszankę ziół wątrobowych skomponowanych wg. Andreasa Moritza. Polecam