Sekrety pieniędzy- modelowanie

Opowiem Wam anegdotę o kobiecie, która gotując szynkę na kolację, odcina jej końce. Zdziwiony mąż pyta się dlaczego tak robi: „ Tak moja mama gotowała szynkę”- odpowiada kobieta. Akurat tego dnia jej mama przyszła na kolację. Więc mąż kobiety zadał to samo pytanie teściowej. Teściowa odpowiedziała, że jej matka (a babka jego żony) tak robiła. Zadzwonili, więc do babki i zadali to samo pytanie. A babcia odpowiedziała:, „Bo rondel był za mały”

Ta anegdota przedstawia jak nieświadomie powielamy wzorce z naszego rodzinnego domu. Dotyczy to również pieniędzy.  Zastanów się jak twoi rodzice lub opiekunowie postępowali z pieniędzmi, gdy byłeś dzieckiem. Czy dobrze zarządzali pieniędzmi, czy robili to źle ? Czy wydawali je lekką ręką, czy może ciągle odkładali, albo stale brakowało pieniędzy w twoim domu ? Ważną sprawą jest również sposób inwestowana twoich rodziców/ opiekunów oraz skłonności ich do podejmowania ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc przeanalizuj czy pieniądze były w twoim domu stale czy sporadycznie ? W jaki sposób twoi najbliżsi zdobywali pieniądze – łatwo, czy musieli o nie walczyć. Czy pieniądze były w twoim domu powodem radości czy przedmiotem kłótni, a zarazem smutku ?

Odpowiedzi na te pytania przedstawią ci jaki jest twój stosunek do pieniędzy. Bo przecież w głównej mierze powielamy wzorce z domu. Jeżeli twój dom rodzinny był niezasobny finansowo to taki wzorzec mogłeś powielić we własnym dorosłym życiu. Stare porzekadło mówi: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Jesteśmy bardzo podobni do jednego lub obojga rodziców, co do zarabiania, otrzymywania i traktowania pieniędzy. Nieświadomie powielamy te wzorce. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej w kraju czy na świecie, naszych umiejętności, nasz schemat finansowy będzie odgrywał kluczową rolę na naszą indywidualną sytuację finansową.

Dlatego odpowiedz sobie na pytania, zawarte powyżej, a następnie przeanalizuj, w jaki sposób pieniądze przychodzą do ciebie w twoim życiu. Zobacz jakie schematy z twojego domu, mają wpływ na twoją przeszłą i teraźniejszą sytuację finansową. Oczywiście nie wszystkie wzorce wyniesione z domu są złe. Warto zwrócić uwagę na te, które przyczyniają się do braku komfortu finansowego i nad nimi popracować.

Postępuj podobnie jak w poprzednim artykule:

Świadomość: Rozważ nawyki finansowe każdego ze swoich rodziców. Napisz, w czym jesteś podobny, a czym różnisz się od każdego z nich.

 Zrozumienie: Napisz jak to modelowanie wpłynęło na twoje życie finansowe.

 Oddzielenie: zauważ, że te myśli odzwierciedlają to, czego nauczyłeś się w dzieciństwie i nie są tożsame z tobą.  Masz w tej chwili wybór i możesz zadecydować, że będzie inaczej.

Deklaracja:  Twoje własne postanowienie zmiany.