Zakodowane wzorce w naszej głowie

Nasz światopogląd na temat pieniędzy kształtują wzorce ( programy), jakie nabyliśmy w okresie naszego rozwoju i wzrastania. Szczególnie lata dzieciństwa mają największy wpływ na nasze podświadome opinie na temat bogactwa i dobrobytu. 

W jaki sposób byliśmy i jesteśmy warunkowni ? Dzieje się to na trzy główne sposoby:

Programowanie werbalne: Co słyszałeś na temat pieniędzy w dzieciństwie ?

Programowanie wizualne ( modelowanie): Co widziałeś, gdy byłeś dzieckiem ?

Konkretne zdarzenia z twojego życia: Czego doświadczyłeś będąc dzieckiem ?

Programowanie werbalne

Zapewne nie raz spotkałeś się z takim określeniem: „Trzeba ciężko pracować na kawałek chleba”, „Bogaci to złodzieje”, „Obrzydliwie bogaty”, „Zachowaj pieniądze na czarną godzinę” itp. Uff aż ciarki przechodzą po ciele, jak to się słyszy. I jak tutaj mieć pieniądze i żyć w dobrobycie. U mnie w domu jak prosiłam mamę o pieniądze, zawsze mi mówiła:” Nie mam pieniędzy, idź do ojca”. Ojciec odsyłał mnie do matki. No i cóż wychodziło na to, że jedno jak i drugie ich nie miało. Wydaje się to śmieszne i małoznaczące. A jednak co usłyszałeś na temat pieniędzy w dzieciństwie, pozostaje w twojej podświadomości i ukształtowało twój schemat finansowy, który niestety, ale rządzi twoim portfelem. Werbalne programowanie jest niezwykle silne. Spójrzcie na swoje małe pociechy. Zauważcie jak szybko one wchłaniają do swojej świadomości wszelkiego rodzaju informacje z zewnątrz. O tym doskonale wiedzą producenci reklam i jak sprytnie potrafią to przekazać malutkim odbiorcom. Najbardziej podatnymi odbiorcami na reklamy TV są właśnie dzieci. Potem wasze dziecko męczy was, że by chciało taką a taką zabawkę, którą zobaczyło w reklamie TV. Ponadto jak sceny z ekranu TV lub z rzeczywistości wbijają się w jego umysł. Sami chronicie swoje małe pociechy przed niektórymi sytuacjami życiowymi lub obrazami. Zdając sobie z tego świadomie sprawę, jaki to będzie miało wpływ na jego życie emocjonalne. Tym bardziej, że umysł małego dziecka nie umie oszacować i stwierdzić co jest dobre, a co złe, co jest prawdą, a co fałszem. Przyjmuje wszystko do swojej świadomości bezwarunkowo, biorąc to za prawdę. I tak właśnie powstaje światopogląd. Dlatego programowanie z wczesnych lat dziecinnych ma największe znaczenie w naszym życiu dorosłym. Zatem bardzo uważajmy, co mówimy naszym dzieciom, żeby im nie zrobić niechcący krzywdy.

Ale wracając do pieniędzy. Zdarza się, że najbliżsi potrafią słowami tak zaprogramować, małe dziecko, że ów już dorosły człowiek wyrzeka się pieniędzy ze względów emocjonalnych. Taki przykład przedstawił T.Harv Eker w swojej książce „Bogaty i biedny”. Jego pacjentem był Stephen, któremu matka jak był dzieckiem powtarzała, że bogaci są chciwi. W jego umyśle „bogaty” to „chciwy”, a chciwy to zły. Stephen nie chciał być złym człowiekiem, dlatego ciągle brakowało mu pieniędzy. Ze względu na matkę, którą kochał nie chciał zarabiać więcej, bo to oznaczało, że stanie się niedobrym i złym człowiekiem. Co zraniłoby serce jego matki.  Pomimo że jako dorosły człowiek wiedział, że to nie logiczne i bezzasadne, jednak podświadomie mając do wyboru majątek, a akceptację mamy- to emocje dla podświadomego umysłu Stephena były ważniejsze niż czysta analiza i logika. Zasada bogactwa mówi:

Gdy podświadomość musi wybrać między logiką a głęboko zakorzenionymi emocjami- emocje zawsze wygrają.

Takich przykładów można przytoczyć wiele. Ale nie o to nam chodzi żeby zagłębiać się w przypadki programowanie wybranych osób. Dlatego skupmy się nad tym co MY wynieśliśmy z naszego dzieciństwa. Jakie przekonania nam zaszczepiono. Co do nas mówiono lub co usłyszeliśmy na temat pieniędzy jak byliśmy mali. Dlatego będąc świadomy tego procesu przypomnij sobie i zapisz wszystkie opinie, jakie usłyszałeś na temat pieniędzy, bogactwa i ludzi zamożnych będąc dzieckiem.

Zrozumienie: przeanalizuj w jaki sposób te opinie wpłynęły na obecne twoje życie finansowe. Zapisz je.

Oddzielenie: zauważ, że te myśli odzwierciedlają to czego nauczyłeś się w dzieciństwie i nie są tożsame z tobą.  Masz w tej chwili wybór i możesz zadecydować, że będzie inaczej.

Deklaracja: Czym się to pojęcie różni od afirmacji? Otóż afirmacja to pozytywna myśl, która stwierdza fakt aktualny. Tylko czy na pewno fakt aktualny ma miejsce ? Jeżeli afirmujesz: Jestem bogaty”, a twoja rzeczywistość pokazuje, co innego, to w tym wypadku masz tzw. konflikt interesów podświadomości z rzeczywistością. Podświadomość buntuje się przeciw takiej afirmacji. I stąd zamiast faktycznie przypływu pieniędzy w twoim materialnym życiu otrzymujesz jeszcze większy niedostatek. Deklaracja to stwierdzenie, że zamierzam zmienić mój pogląd lub dokonać pewnej zmiany w moim życiu. Na przykład: od poniedziałku przechodzę na dietę. Dziś mamy piątek, więc jak najbardziej taka deklaracja jest do przyjęcia dla naszej podświadomości. Nawet nasz umysł świadomy już zaczyna się wtedy przestawiać na inne tory. Możesz nawet zacząć odczuwać mniejszy głód lub masz ochotę zażyć więcej ruchu w związku z tym postanowieniem. Zwróć uwagę jak twoje ciało i umysł zareagują na twoją deklarację. Przeważanie już psychicznie zaczynasz przygotowywać się do tego wydarzenia.  Ważne w tym wszystkim jest to, aby podać ramy czasowe. Bo samo stwierdzenie zamierzam ( w bliżej nieokreślonej przyszłości) nie spowoduje zmian w naszym życiu. Wszystko dokonuje się tu i teraz.

Dlatego złożenie sobie deklaracji nie kłóci się z naszym stanem faktycznym.

Zatem połóż dłoń na sercu ( emocje) i powiedz sobie:

To co usłyszałem o pieniądzach niekoniecznie jest prawdą. Decyduję się teraz przyjąć inny sposób myślenia, który będzie wspierał moje szczęście i sukces.

Zapytasz pewnie dlaczego mam położyć rękę na sercu. Serce to centrum naszych emocji i uczuć. Ważne żeby te słowa wypowiedziane były szczerze i z uczuciem. Wtedy nasza podświadomość to zaakceptuje. Ważne jest to, aby przekonać do tych słów i niedorzeczności naszych opinii z dzieciństwa naszą podświadomość. A możemy to zrobić włączając emocje. Powtarzaj te słowo sobie w ciągu dnia najczęściej jak możesz. A zobaczysz po jakimś czasie efekty.

T.Harv Eker w swojej książce proponuje również dotknąć głowy i powtarzać sobie : „Mam umysł milionera”. Trudno mi się odnieść do tej techniki. Ale autor przez to chce pokazać, jaki wpływ na naszą podświadomość ma intencja ( w postaci wypowiedzianych słów) i działanie, ( czyli wskazanie na określony organ w naszym ciele). Taki fakt rzeczywiście mocno zapada w naszą ukrytą świadomość. Warto wypraktykować J.

Wielu terapeutów proponuje technikę lustra. Możesz codziennie rano i wieczorem stanąć przed lustrem i wypowiedzieć wyżej wymienione słowa lub ułożyć swoją własną regułę, która koresponduje z twoim własnym Ja. Na przykład: „Od dziś zmieniam moje życie finansowe na większy przypływ pieniędzy” itp. Inwencja twórcza zależy od ciebie samego.

Parę wskazówek na koniec

Kiedy będziesz pracował ze swoimi negatywnymi opiniami z dzieciństwa na temat pieniędzy i bogactwa oraz analizował ich wpływ na twoje życie finansowe- warto je sobie wybaczyć oraz swoim bliskim, że wypowiadali takie słowa w twojej obecności. Weź pod uwagę to, że oni byli w tym zupełnie niewinni. Nie chcieli ci zrobić krzywdy. Po prostu tak jak Ty do tej pory, byli zupełnie nieświadomi mocy swoich słów i ich wpływu na twoje przyszłe życie. Ja przynamniej to sobie w ten sposób tłumaczę. I wtedy odpuszcza. Proponuję zastosowanie techniki hopononoo. Technika ta opiera się na trzech słowach: Wybaczam, Przepraszam, Dziękuję. I pamiętaj emocje. Dla naszej podświadomości emocje są największym aspektem wybaczania i przepraszania siebie i innych. Nawet możesz się rozpłakać- to dobrze. To jest uwalniające. Na koniec uczucie wdzięczności do świata w postaci podziękowania otwiera ci drogę do realizacji.

Efekty mogą od razu się nie pojawić. Dlatego warto technikę wybaczania i wdzięczności zastosować wiele razy. Nie chcę ci narzucać ile razy dziennie czy tygodniowo. Po prostu rób jak sam czujesz. Jeżeli poczujesz taką potrzebę to wtedy wejdź w poziom własnego serca i deklaruj swobodnie zgodnie z własnym sercem i uczuciami.

W następnym artykule napiszę o kolejnych programowaniach naszego umysłu: modelowanie i zdarzenia w naszym życiu.