Psychologia przybierania na wadze

Dla wielu osób wydaje się, że otyłość czy nadwaga to problem typowo fizyczny. Po prostu za dużo jemy, prowadzimy zły styl życia i nieprawidłową dietę. Owszem to wszystko się zgadza, ale tak naprawdę ma to jedynie odzwierciedlenie materialne tego, co naprawdę dzieje się w nas samych, w naszym wnętrzu jak i na poziomie duszy. 

My jako istoty oprócz tego, że posiadamy ciała mamy też umysł i psychikę. Na te wszystkie niematerialne aspekty naszego życia składają się emocje, uczucia, myśli, wyrażanie siebie, odbieranie świata, poglądy, charakter, osobowość itp. To właśnie kształtuje nas jako istoty nie tylko z krwi i kości. Taoiści głoszą, iż samo ciało człowieka ( materia) stanowi 20 % naszej istoty. Natomiast 80 % to właśnie jest ta niematerialna, duchowa sfera naszego życia. Ona kształtuje nas na poziomie materii. Dlatego wszystkie nasze choroby i dolegliwości wynikają z poziomu naszej psychiki i manifestują się w naszym ciele.

Jeżeli nie wierzysz w to co piszę to sam się przekonaj, jak reaguje twoje ciało na tego typu emocje jak lęk czy stres. Kiedy się czegoś boisz zauważ jak zaczyna ci przyśpieszać tętno serca i wzrasta ciśnienie krwi. To jest naoczny dowód tego, że to co jest w naszym umyśle manifestuje się również w naszym ciele poprzez odpowiednie zmaterializowanie się objawów chorobotwórczych. Autorka znanego bestselleru „Możesz uzdrowić swoje życie”  Louis L. Hay w swojej książce przedstawia  m.in. jakie stany psychiczne wywołują odpowiednie choroby.  I jak sama pisarka twierdzi, każdą dolegliwość i syndrom chorobotwórczy należy leczyć od głowy, bo tak naprawdę choroba rodzi się w naszej psychice.

Tak samo jest z nadwagą. To, że zaczynasz prowadzić tzw. Niezdrowy styl życia wynika z właśnie ze stanu twojej psychiki. To wywołuje odpowiednie bodźce w twoim organizmie i wpływa na to jak traktujesz samego siebie, wprowadzając do swojego ciała toksyczne i niezdrowe substancje. Przy tym organizm odpowiednio reaguje na stan twojej psychiki, np. wytwarzając nadmiar kortyzolu we krwi, co powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Częstym wynikiem otyłości jest swego rodzaju dysfunkcja układu pokarmowego, co też jest spowodowane naszym stanem psychicznym.

Czym jest otyłość i nadwaga

Generalnie brak możliwości samorealizacji siebie i wyrażania własnego Ja. Często też zaprzeczenie swojej kobiecości lub męskości. Zadowolenia i życia pełnią. Brak miłości, stabilizacji  i poczucia bezpieczeństwa.  Takim najbardziej faktycznym syndromem otyłości jest właśnie brak poczucia bezpieczeństwa czy stabilizacji w życiu np. przy partnerze. Na poziomie psychiki nie czujemy się sobą, w związku spełniamy role, która nam do końca nie odpowiada lub nie koresponduje z nami, a tym samym czujemy się wyrzuceni poza nawias życia.  Nie ma zrozumienia z drugiej strony co wytwarza depresję i niską samoocenę. Niespełnienie i poczucie wewnątrz siebie braku powoduje to właśnie, że  tworzymy sobie własną enklawę bezpieczeństwa poprzez otaczanie się tłuszczykiem. Na tle fizycznym podjadamy, a szczególnie słodycze, co jest charakterystyczne u kobiet. A słodycze to brak otrzymywania miłości i wsparcia. I jak sami widzicie koło się zamyka.