Zrozumienie

Cyt.: „Wszelka mądrość i zrozumienie przychodzi do nas drogą miłości” Richard Wagner

Zrozumienie jest cechą postrzegania otoczenia lub czegoś takim, jakim jest lub dlaczego coś się dzieje tak, a nie inaczej. Ma ono charakter indywidualny w naszym świecie, ponieważ wiele zjawisk w naszym otoczeniu interpretujemy przez pryzmat własnych poglądów i doświadczeń życiowych. Każdy z nas żyje i wychowuje się w pewnym otoczeniu, które kształtuje jego postawę wobec świata. A tym samym wpływa na własną interpretację wielu sytuacji życiowych.

„Ilu jest ludzi tyle jest poglądów”

Przysłowie, które  pokazuje jak że jesteśmy od siebie odmienni i często oddzieleni.  Zamiast jednoczyć nas w jednomyślnym zrozumieniu, dzieli nas przez różnorodną interpretację świata. Mamy z tym do czynienia praktycznie na każdym kroku. Niezrozumienie, a raczej niejednakowa interpretacja często prowadziła do wojen, konfliktów i zwad między ludźmi. Ta cecha jest czymś co może łączyć, a jednocześnie poróżnić nas. I w tym tkwi problem. Nasze ego domaga się, aby nasz światopogląd był nadrzędną prawdą pośród wielu prawd. Brak akceptacji innego zdania lub poglądu jest powodem konfliktów, wpadek, a często porażek życiowych. Co ma wpływ na nasze życie prywatne jak i zawodowe.

Nauczyć się akceptować czyjś światopogląd jest dla wielu z nas jest bardzo trudnym zadaniem. Postawienie się z czyjeś sytuacji i zrozumienie prawdy drugiego człowieka to krok do umiejętności współodczuwania i empatii do drugiej osoby, a tym samym jest drogą do prawdziwej miłości. A tym samym zjednoczenia się i wspólnej współpracy, warunkującej sukces.